Edmund Gwerk: Paralely a paradoxy
Kurátorka: Zsófia Kiss-Szemán
Architektúra výstavy: Jakub Kopec
Miesto konania: Veľká sála Galérie Jozefa Kollára, Nám. Sv. Trojice 8, Banská Štiavnica
Vernisáž výstavy: Piatok, 22.10.2021, 18:00
Trvanie výstavy: výstava predĺžená do 13.3.2022
Projekt/Výstavu podporilo Mesto Banská Štiavnica.
Slovenské banské múzeum - Galéria Jozefa Kollára vás srdečne pozýva na vernisáž výstavy Edmund Gwerk: Paralely a paradoxy v kurátorskej koncepcii Zsófie Kiss-Szemán, ktorá sa uskutoční v piatok 22. októbra o 18:00. Výstava bola odpremierovaná v decembri 2020 v Galérii mesta Bratislavy, následne sa presunula do Stredoslovenskej galérie v Banskej Bystrici a napokon výstava zakončí svoju púť symbolicky v autorovom rodisku v Banskej Štiavnici.
Výstava Edmund Gwerk – Paralely a paradoxy, ktorá predstavuje 80 autorových vrcholných diel, podáva obraz o celej jeho tvorbe od dvadsiatych do štyridsiatych rokov 20. storočia. Prostredníctvom stovky fotografií a dobových dokumentov sa návštevníčky a návštevníci môžu oboznámiť so životnou dráhou tohto významného predstaviteľa medzivojnového maliarstva na Slovensku, ako aj jeho manželky, významnej literárnej vedkyne Alžbety Göllnerovej-Gwerkovej. Do výstavy je zaradené aj intervenčné dielo Matúša Lányiho reagujúce na tvorbu tohto vynikajúceho banskoštiavnického umelca.
Maliarska cesta Edmunda Gwerka (1895 Banská Štiavnica – 1956 Bratislava) sa po akademických štúdiách v Budapešti v dvadsiatych rokoch minulého storočia postupne vykryštalizovala do podoby mysticizmom podfarbeného neskorého expresionizmu vyjadrujúceho živelnú silu prírody a panteistický obraz sveta dokonalej symbiózy človeka, prírody a kozmu. Slovenský kraj, najmä štiavnické hory a Sitno, ho inšpirovali k veľkolepým vírivým krajinomaľbám, maliarskym symfóniám pripomínajúcim dynamické krajinárske vízie. Gwerk bol mimoriadne komplikovanou umeleckou osobnosťou. Spájali sa v ňom rozporuplné túžby a vlastnosti a protichodné boli aj jeho zámery a ciele. Svoj život žil naplno, či už v úplnej samote v štiavnickej prírode alebo vo víre diania v európskych mestách. Zasadzoval sa za autentickú tvorbu, obhajoval tvorivú silu a individualitu a neústupčivo bojoval proti diletantizmu a gýču. Intelekt bol rovnako dôležitou súčasťou jeho tvorby ako intuícia. Cieľom výstavy je ponúknuť novú interpretáciu umelcovej tvorby na základe hĺbkového vedeckého výskumu, ktorého výsledky boli publikované formou monografie.