31.10.2023 Festival vlny

Pilotný projekt, ktorý má za cieľ predstaviť súčasnú výrobu, farbenie, predaj, dizajn a tvorenie z vlny, bavlny a ostatných priadzí, rôznorodých klbiek a bavlniek.

Slovenské banské múzeum a OZ Iniciatíva za živé mesto pozývajú na FESTIVAL VLNY, ktorý sa uskutoční v sobotu 11.11.2023 v Galérii Jozefa Kollára v Banskej Štiavnici v čase od 10:00 do 18:00.

Festival VLNY je pilotný projekt, ktorý má za cieľ predstaviť súčasnú výrobu, farbenie, predaj, dizajn a tvorenie z vlny, bavlny a ostatných priadzí, rôznorodých klbiek a bavlniek. Festival poskytne tradičné aj nové pohľady na prácu s vlnou, priestor na prezentáciu textilného umenia, zaujímavé debaty s tvorkyňami či s historičkou odevného dizajnu. Spoznáte pletenie a ostatné ručné techniky ako spoločenský fenomén.

Čakajú vás tvorivé dielničky pre malých aj veľkých. Bude aj poeticko-hudobné prekvapenie šité či štrikované na mieru festivalu. Oblečte si pletené svetre, čiapky, šály, rukavice, zoberte si dobrú náladu a zvedavosť a príďte!

Na koho sa môžete tešiť?
Festival bude moderovať Katarína Urban Richterová, autorka podcastu TAKÉ PLETKY.
MANUZONA - Ľubica Noemi Kováčiková a jej zóna vlnenej tvorby
GUBAŇA - renesancia slovenskej vlny do modernej pletenej módy
VLNÁRSKA MANUFAKTÚRA - cesta vlny od ovčieho rúna až po klbko
VLNA NA PREDAJ - Paulína Zemková a jej obchod s vlnami
MORUŠA - hravé spojenie dreva a vlny
MOMOKO - Katarína Fremalová a jej originálna značka pomalej, pletenej, ale aj recyklovanej a upcyklovanej módy
MARYNA OSIPOVA - workshop s majsterkou ručných textilných techník
SASHASI - lokálne dizajnové šperky, doplnky a oblečenie
ZUZANA ŠIDLÍKOVÁ - historička odevného dizajnu na Slovensku
STITCHES BITCHES - príbeh lokálnej skupiny štrikériek Vlny inšpirácie
YAŠENIE S VLNAMI - interaktívna poetická hra s divákmi inšpirovaná vlnami - Yashila tvorivé režisérsko herecké duo: Danka Krato a Eva Trubanová s hudobným doprovodom skupiny EA.

10:00 úvod
10:30 Stitches Bitches - Vlny inšpirácie
11:30 Workshop s Marynou Osipovou
12:30 Debata s tvorkyňami
13:30 Prestávka na obed
14:30 Yašenie s vlnami
15:30 Debata s tvorkyňami
16:30 Debata so Zuzanou Šidlíkovou
17:30 záver
+ celý deň: tvorivá Dielnička pre malých aj veľkých

Celodenné podujatie: 10:00-18:00
Vstupné: 5 €, zľavnené 2 €, dieťa 1€

Festival vznikol vďaka spolupráci s Iniciatíva za živé mesto / Banská Štiavnica a vďaka podpore od Fondu na podporu umenia.

www.muzeumbs.sk
Kontakt: lencova.miriam@muzeumbs.sk, 0948 027 116, 045 694 94 35