05.10.2020 120 rokov múzejníctva v Banskej Štiavnici, IX.

Zbierkový fond Novšia história tvorí v roku 2020 viac než 10 000 kusov (evidenčných čísel)  predmetov. Fond je vymedzený časovo (približne v rozmedzí od polovice 19. storočia až  do súčasnosti) a tematicky. Začiatok jeho formovania sa spája s Mestským múzeom – prvou muzeálnou inštitúciou v Banskej Štiavnici a čiastočne aj s akvizíciami Banského múzea Dionýza Štúra – predchodcov Slovenského banského múzea.

K najpočetnejším skupinám predmetov v rámci fondu Novšia história patria fotografie, pohľadnicepísomný materiál rôzneho charakteru. Medzi fotografiami majú zastúpenie portrétna fotografia – známe, často významné osobnosti najmä z Banskej Štiavnice, neznáme osoby, skupinové portréty (členov spolkov, študentov, zamestnancov podnikov a inštitúcií) i fotografie dokumentujúce významné udalosti (sprievody, oslavy, spoločenské podujatia, návštevy, stavebné akcie). Veľkú časť tvoria miestopisné fotografie, medzi ktorými dominuje Banská Štiavnica a okolité obce, sú tu i ďalšie lokality na Slovensku, ale aj vo svete. Podobnú skladbu a význam ako fotografie má aj zbierka pohľadníc. Význam fotografií a pohľadníc v rámci zbierkového fondu je najmä v ich  dokumentačnej hodnote.

Obsahom veľmi rozsiahlu kolekciu predstavuje písomný materiál. Patria do nej listiny (úradné, verejné, pamätné) korešpondencia (úradná i súkromných osôb), tiež vizitky, plagáty, kalendáre, brožúry, noviny, časopisy a knihy. Patrí sem i kolekcia pozvánok a tanečných poriadkov, legitimácií a preukazov a niekoľko ďalších ucelených súborov dokumentov.

Predmety dokumentujúce priemysel, remeslá a služby – vo fonde sú zastúpené fajkárstvo, kováčstvo/ zámočníctvo, zlatníctvo, gombičkárstvo, stolárstvo, tehliarstvo, hodinárstvo, lekárenstvo, holičstvo, obuvníctvo, krajčírstvo, pernikárstvo/medovnikárstvo/voskárstvo, cukrárstvo, pekárstvo. Pri jednotlivých remeslách a povolaniach sa nachádzajú stroje a zariadenia, výrobné nástroje a pomôcky, polotovary, výrobky, u niektorých aj písomnosti, prípadne obrazové diela (fotografie). Najaktuálnejšia kolekcia predmetov zaradených do fondu Novšia história a jeho časti venovanej priemyslu, vznikla v rokoch 2016-2019. Bola výsledkom akvizičnej činnosti múzea v rámci úlohy dokumentácie a prezentácie dejín textilného priemyslu v Banskej Štiavnici. Niekoľko stoviek predmetov ktoré ju tvoria dokumentujú výrobný sortiment a výrobný proces textilného (pletiarskeho) podniku.

Ďalšia časť zbierkového fondu Novšia história obsahuje predmety súvisiaci s rôznymi ľudskými činnosťami. Patria do nej napríklad predmety na fotografovanie, meracie zariadenia (rôzne druhy váh a závaží, mierky, počítacie stroje) pečate, pečiatky a pečatidlá, tiež písacie a tlačiarenské pomôcky a predmety z domácnosti slúžiace na osvetľovanie (svietniky, lampy, fakle, kahance) úschovu a prenos predmetov (truhlice, pokladničky, kufre, fľaše rôznych druhov: na nápoje, kozmetické prípravky, liečivá). Medzi predmetmi z domácnosti dominuje bytové zariadenie (najmä kuchynské pomôcky) rôzne prvky z vybavenia domácností, textílie a nechýbajú ani hračky a prostriedky na zábavu.

Súčasťou bohatého fondu Novšia história sú aj muzeálie z oblasti vojenstva a  hasičstva. V pestrej zbierke militárií sa v zmysle časového rozpätia fondu nachádzajú tie z revolučných rokov 1848-1849 (šable, kopije) prvej i druhej svetovej vojny (plynové masky, delostrelecké nábojnice, prilby, pušky, pištole). Nechýbajú ďalšie časti výstroje (patróntašky, opasky) a odev. Odev (a jeho doplnky) je vo fonde zastúpený v rámci vojenstva, hasičstva, žandárstva, no i ako pánsky a dámsky meštiansky odev, či v podobe špecifického odevu študentov Vysokej školy baníckej a lesníckej.

Zaujímavou časťou zbierkového fondu SBM sú hračky. Spomedzi nich dominujú bábiky rôznej proveniencie vyrobené z rozličných materiálov (kaučuk, celuloid, plast) no nechýbajú ani populárne plyšové hračky (najmä medvede) hračky z dreva, plechu (často aj so schopnosťou mechanického pohybu - "hračky na kľúčik") či spoločenské hry.

PhDr. Daniel Harvan, Kurátor zbierkového fondu Novšia história