17.04.2024 Brigáda v areáli šachty Terézia na Hornej Rovni II.

V piatok 12. apríla 2024 sme pokračovali v úprave areálu šachty Terézia a povrchových dobývok v jej okolí.

Brigáda nadviazala na prvú etapu z 15. marca 2024. Zúčastnili sa jej zamestnanci SBM z viacerých oddelení, spolu asi 20 osôb. Zmyslom práce je udržiavanie areálu a jeho využívanie pre účely vzdelávania a rozvoja turistického ruchu. Rozsiahly areál je súčasťou expozície SBM Banské múzeum v prírode. Výsledkom dvoch brigád je vyčistenie areálu, úprava chodníkov, vynosenie popadaných stromov a odstránenie menších náletových drevín. V roku 1970 – 1971 zabezpečilo SBM, v spolupráci s banskoštiavnickým závodom n. p. Rudné bane, oplotenie celého priestoru povrchových dobývok a šachty Terézia oceľovým mrežovým plotom. V budúcnosti by bolo potrebné realizovať jeho očistenie a náter.

Areál šachty Terézia spolu s povrchovými dobývkami je výnimočný. Tvorí komplex pamiatok na intenzívne ťažobné práce (pingy, poklesy, zárezy a jamy po povrchovom dobývaní) ktoré vznikli v súvislosti s ťažbou oxidačnej zóny žily Terézia. Dobývky situované na východze žily Terézia na povrch majú hĺbku cca. 10 metrov, v prípade niektorých sú spojené aj s podzemnými dobývkami. Aj to je dôvod, prečo sme jeho prehliadku zaradili do programu aktivít pripravených pri príležitosti výročia otvorenia podzemnej časti BMP. Začne tu komentovaná vychádzka s názvom Od Terezky do Huty  (vychádzka po montánnom dedičstve Banskej Štiavnice od Terézia šachty, cez Banské múzeum v prírode, portál Svätotrojičnej štôlne až do Dolnej huty) s lektormi Lubomírom Lužinom a Petrom Orčíkom. Podujatie sa uskutoční 20. apríla a 7. septembra 2024.

Text: Daniel Harvan
odborný pracovník – kurátor