17.04.2024 180. výročie narodenia MUDr. Imricha Tótha

„...aby každé (banícke) dieťa malo za klobúk orechov“

Predstavte si miesto, kde zdravie a prosperita spoločnosti neboli len snom, ale vášnivým poslaním jedného človeka. Tento rok si pripomíname 180. výročie narodenia MUDr. Imricha Tótha, banského lekára, ktorý revolučne zmenil životy obyvateľov Banskej Štiavnice a okolia. Jeho príbeh nie je len o liečení chorôb, ale o budovaní zdravšej budúcnosti pre všetkých.

Príbeh, ktorý ožíva
MUDr. Tóth nebol len lekárom; bol vizionárom, ktorý rozumel dôležitosti výživy, vzdelania a udržateľnosti. Jeho legenda žije ďalej v jeho významnom prínose - od ovocinárstva po komunálnu politiku. Jeho slová "Chcem, aby každé banícke dieťa malo za klobúk orechov" sa stali symbolom jeho odkazu.

Počas tohto roku sa môžete stať súčasťou príbehu
Slovenské banské múzeum spolu s Oblastnou organizáciou cestovného ruchu Región Banská Štiavnica, mestom Banská Štiavnica, Banskoštiavnicko-hodrušským baníckym spolkom a Mestskými lesmi Banská Štiavnica pripravuje sériu podujatí, aby oslávilo toto významné výročie. Bude sa spomínať, rekonštruovať, sadiť a hovoriť o prínosoch Imricha Tótha a jeho odkaze významnosti stromov orecha kráľovského. Každé podujatie bude mostom spájajúcim minulosť s prítomnosťou a ponúkne jedinečnú príležitosť niečo sa naučiť, inšpirovať sa a vytvoriť niečo pre budúce generácie.

Zapojte sa do programu
Spolu môžeme obdivovať, objavovať, učiť sa a oslavovať odkaz MUDr. Imricha Tótha. Nechajte sa inšpirovať jeho životom a prínosom pre spoločnosť. Sledujte náš program a nezmeškajte príležitosť byť súčasťou tejto jedinečnej iniciatívy.
Za spoluprácu pri tvorbe vizuálneho prvku k iniciatíve ďakujeme Gashpar Creative.

Február 2024
Pripomenutie 180. výročia narodenia Imricha Tótha – tlačová správa/fb SBM.
Vydavateľ: Slovenské banské múzeum

Marec – december 2024
Propagačné a informačné príspevky o MUDr. Imrichovi Tóthovi na fb, webe SBM, OOCR
Vydavateľ: Slovenské banské múzeum, OOCR, Mesto Banská Štiavnica, BŠ-HBS

Máj 2024
Spoznajte čaro orechov
Prednáška RNDr. Zuzany Šuškovej plná zaujímavých informácií o orechu kráľovskom spojená s tvorivou aktivitou (program Škola v múzeu).
Vydavateľ: Slovenské banské múzeum, mesto Banská Štiavnica

Jún 2024
Úprava hrobu Imricha Tótha
Očistenie a oprava poškodených konštrukcií pomníka/hrobu Imricha Tótha na Panskom cintoríne za Piargskou bránou.
Organizátor: Mesto Banská Štiavnica

September 2024
HARVAN, Daniel. „...aby každé banícke dieťa malo za klobúk orechov“
Pocta MUDr. Imrichovi Tóthovi k 180. výročiu jeho narodenia
GÁL, Jenő. Dr. Tóth Imre emlékezete. (Spomienka na MUDr. Imricha Tótha)
(Villamosmérnök, Dr. Tóth Imre unokája/Autor je elektrotechnický inžinier, vnuk MUDr. Imricha Tótha)

Prednášky na vedeckej konferencii 28. sympózium z dejín farmácie, 24. september 2024, Tekovské múzeu v Leviciach.
28. sympózium z dejín farmácie-24.9.2024 (muzeumlevice.sk)
Organizátori: Tekovské múzeu v Leviciach; Slovenská historická spoločnosť pri SAV, Bratislava; OZ Diversitas Culturae, Banská Bystrica; Východoslovenské múzeum v Košiciach – Klub dejín farmácie.

Október 2024
Výsadba sadeníc orecha kráľovského v lokalite Piargska brána – Banské múzeum v prírode – Pracháreň v rámci obnovy a revitalizácie pôvodnej orechovej aleje. Pomenovanie aleje: Alej MUDr. Imricha Tótha.
Organizátori: Oblastná organizácia cestovného ruchu Región Banská Štiavnica, Mestské lesy Banská Štiavnica.

Október 2024
HARVAN, Daniel. Banskoštiavnický banský lekár Imrich Tóth (27. 2. 1844 - 27. 1. 1928)
Prednáška v rámci vzdelávacieho cyklu Utorkové popoludnie organizovaná Banskoštiavnicko-hodrušským baníckym spolkom.
Organizátor: Banskoštiavnicko-hodrušský banícky spolok

November – december 2024
Článok v odbornom časopise slovenského lekárenstva Slovenský lekárnik 2/2024 (časopis vychádza dvakrát ročne, vydáva ho Slovenská lekárnická komora, číslo vyjde tlačou na konci roku 2024).
Vydavateľ: Slovenská lekárnická komora
Verejne dostupné periodikum.

December 2024
Zhodnotenie realizovaných aktivít – výsledkov, vízie do budúcnosti